do góry
Strefa
wiedzy
15 X - Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Czwartek 19 grudnia 2019
Para spacerująca z laskami dla osób niewidomych

Osoby niewidome poruszają się samodzielnie, pracują zawodowo, załatwiają sprawy  w urzędach, robią zakupy, korzystają ze środków lokomocji czy placówek kulturalnych. Wiele osób niewidomych z łatwością wykonuje różne czynności i nie lubi, żeby im pomagać…

POMÓŻ NIEWIDOMEMU, GDY CIĘ O TO POPROSI, ALBO GDY ZAUWAŻYSZ, ŻE CZUJE SIĘ NIEPEWNIE LUB JEST ZDEZORIENTOWANY.

Biała laska, którą osoba niewidoma posługuje się przy chodzeniu, wysuwając ją nieco do przodu, powinna zwrócić twoją uwagę. Nie przechodź wówczas obojętnie. Przyjrzyj się życzliwie człowiekowi, któremu niewielkim wysiłkiem możesz pomóc. Sytuacją, w jakiej się z nim spotykasz i jego zachowanie, podsuną ci rodzaj i formę pomocy.

  • GDY NIE WIESZ JAK NALEŻY POSTĄPIĆ - staraj się zachować w sposób naturalny, unikaj okazywania współczucia i nie próbuj pomagać więcej niż trzeba.
  • UDZIELANIE WSKAZÓWEK - pamiętaj, że jeśli ktoś nie widzi należy przekazać dobrą wskazówkę, np. „Trzeba pójść 50 metrów prosto, po czym skręcić w prawo”
  • ZWRACANIE UWAGI NA PROBLEMY Z LOKALIZACJĄ - gdy zauważysz osobę niewidomą próbującą przejść przez jezdnię, popatrz czy obrała prawidłowy kierunek i nie zbacza z bezpiecznej drogi. Ostrzeż ją przed ewentualnymi przeszkodami. Jeżeli będzie to konieczne, ujmij rękę lub laskę niewidomego i wskaż nią kierunek.
  • NA PRZYSTANKU - zapytaj niewidomego oczekującego na tramwaj lub autobus o numer linii, na którą czeka i poinformuj go, gdy podjedzie właściwy pojazd.
  • ZAREAGUJ, GDY NIEWIDOMY PODCHODZI DO KRAWĘŻNIKA PRZYSTANKU - przystanki czy perony nie zawsze mają wypukłe oznaczenia na obrzeżach. Oznakowanie żółtym, kontrastującym z podłożem pasem, ważne dla słabowidzących, jest dla całkowicie niewidomego informacją niedostępną.
  • POMOC PRZY WCHODZENIU DO POJAZDU - podaj ramię osobie niewidomej i wejdź pierwszy. W środkach lokomocji osoba niewidoma jest bezpieczna, jeśli siedzi. Dlatego USTĄP MIEJSCA! Lecz gdy nie ma wolnego miejsca, lub osoba podziękuje za nie, naprowadź jej rękę na uchwyt.
  • WYCHODZENIE ZE ŚRODKA KOMUNIKACJI - zaoferuj swoje ramię i wysiadaj pierwszy. Masz wtedy możliwość uchronienia niewidomego przed bolesnym zderzeniem z ewentualną przeszkodą.
  • ROZMOWA Z OSOBĄ NIEWIDOMĄ - kieruj wypowiedź wprost do niewidomego. Nie traktuj towarzyszącej mu osoby jak „tłumacza”. To, że ktoś nie widzi nie oznacza, że nie rozumie tego, co mówisz.
  • SŁUCHANIE I POWITANIE OSOBY NIEWIDOMEJ - potwierdzaj to w sposób werbalny, wtrącając np. „Tak. Rozumiem”. Witając się natomiast z osobą niewidomą możesz delikatnie dotknąć jej dłoni, mówiąc „Witam Pana”
  • NIE ZOSTAWIAJ NA WPÓŁ OTWARTYCH DRZWI
  • DYSKRETNE INFORMOWANIE ORAZ SYGNALIZOWANIE SWOJEGO PRZYBYCIA -wchodząc do pokoju, powiedz mu, kto lub co się w nim znajduje. Przedstaw się, gdy wchodzisz do pokoju. Uprzedź ją także jeśli się oddalasz.
  • W CZASIE POSIŁKU - uprzedź osobę niewidomą, gdy stawiasz przed nią talerz z zupą, napełnioną szklankę czy filiżankę. Jeśli wyrazi takie życzenie, poinformuj jak rozłożone jest nakrycie, czy ułożono potrawy na talerzu (najlepiej posługiwać się tarczą zegara), np. ziemniaki znajdują się na godzinie 3, surówka na 6, kotlet na 9. Możesz następnie zapytać czy wsypać cukier do kawy itp. Nigdy jednak nie rób tego bez  zgody niewidomego.
  • NIEWIDOMY Z PSEM PRZEWODNIKIEM - nie odwracaj uwagi pracującego psa od wykonywanych czynności. Pełni on bardzo odpowiedzialną funkcję.
  • NIEWIDOMY W URZĘDZIE - zapytaj go, co chce załatwić i staraj się w tym pomóc.
  • PODPIS OSOBY NIEWIDOMEJ - wskaż miejsce podpisu, naprowadzając jej rękę na określony punkt na dokumencie.
  • NIEWIDOMY NA ZAKUPACH - jeżeli dostrzeżesz niepewność u spotkanego w sklepie niewidomego, podejdź i życzliwie zapytaj co chciałby kupić. Zależnie od prośby, podprowadź go do właściwego stoiska, czy kasy. Może być mu także potrzebna pomoc w odczytaniu informacji podanych na etykietach produktów.
  • WRĘCZANIE NIEWIDOMEMU PIENIĘDZY - podawaj każdy banknot lub monetę oddzielnie, określając ich wartość.

 

Dzień Bezpiecznej Białej Laski, proklamowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych, został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S. Johnsona 15 października 1964 r. W 1969 roku odbyło się IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych (ICBA, poprzedniczki Światowej Unii Niewidomych), gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku.

Powrót

Aktualności

© 2018 PCPR W LUBLIŃCU
Projekt i wykonanie: Mirosław Włodarczyk