do góry

Aktualności

Aktualności

Nabór wniosków w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2024 r.

Aktualności, 06 grudnia 2023

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu informuje, że Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2024 r.”. 

Obszary programu, które będą realizowane w 2024 r.:

1)     obszar A – zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych;

2)     obszar B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;

3)     obszar C tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;

4)     obszar D – likwidacja barier transportowych;

5)     obszar E dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych;

6)     obszar F – tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej;

7)     obszar G skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Procedury realizacji Programu oraz załączniki dostępne są na stronie internetowej Funduszu: www.pfron.org.pl.

Termin składania do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu wniosków upływa z dniem 31.01.2024 r.

W związku z powyższym zapraszamy do udziału w programie.

czytaj więcej

Zaginęła 16-letnia Marta Mokry z Koszęcina

Aktualności, 04 grudnia 2023

Policjanci z Komendy Powiatowej w Lublińcu poszukują 16- letniej Marty Mokry mieszkanki Koszęcina. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu nastolatki, proszone są o kontakt z policjantami z Lublińca pod numerem telefonu: 47 85 832 55 lub najbliższą jednostką Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu  przyjęli  zawiadomienie o zaginięciu 16-letniej Marty Mokry z Koszęcina. Zaginiona ostatni raz widziana była w 22.11.2023 r. o godz.: 17:00 w Koszęcinie w miejscu zamieszkania. Do chwili obecnej nastolatka nie powrócił do domu i nie nawiązał kontaktu z opiekunami. W chwili opuszczenia miejsca zamieszkania ubrana była w kurtkę koloru czarnego, bluzę z kapturem, spodnie jeansowe, buty sportowe.

Rysopis zaginionej

wiek z wyglądu 16 lat,
wzrost 164 cm,
szczupłej  budowy ciała,
włosy długie, ciemne,

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu nastolatki, proszone są o kontakt z policjantami z Lublińca pod numerem telefonu: 47 85 832 55 lub najbliższą jednostką Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Aktualności, 10 października 2023

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

„Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" – to hasło tegorocznych obchodów, które ma na celu uświadomienie, iż zdrowie psychiczne jest prawem każdego człowieka. Gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy mamy prawo do najwyższych standardów opieki w zakresie zdrowia psychicznego.

To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności. 

Na co dzień w najbliższym otoczeniu spotykamy osoby borykające się z trudnościami zdrowia psychicznego. Nie bójmy się pomagać, nie obawiajmy się rozmowy, ale też pamiętajmy, iż musimy mówić o naszych bolączkach, problemach…

 

 

 

czytaj więcej

Program pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”

Aktualności, 05 października 2023

KOMUNIKAT

  w sprawie programu pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu informuje, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje program „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”. Przeznaczony jest on dla osób które:

·       posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,

·       w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.

 

Katalog sprzętów do wypożyczenia dostępny jest pod adresem: Kliknij tutaj 

Wnioski można składać za pośrednictwem platformy elektronicznej - Systemu Obsługi Wsparcia (SOW): Kliknij tutaj

Więcej informacji na temat programu znajdą państwo na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

czytaj więcej

Badnie dotyczące osób usamodzielnianych - ankieta

Aktualności, 21 sierpnia 2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w badaniu dotyczącym osób usamodzielnianych w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Badanie to realizowane jest przez Uczelnię Korczaka Akademię Nauk Stosowanych wraz z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej oraz we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem badania jest poznanie opinii młodych ludzi na temat opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej, rodzinnym domu dziecka oraz rodzinie zastępczej. Badanie skierowane jest do pełnoletnich wychowanków będących w pieczy zastępczej oraz do tych którzy już ją opuścili.

Badanie jest w pełni anonimowe, a jego wyniki są poufne i będą przedstawione wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.

Aby rozpocząć wypełnianie ankiety wystarczy kliknąć w poniższy link:

https://pbs.pl/dus01A_piecza

Wypełnianie ankiety zajmuje około 15 minut. Link jest aktywny do 22 sierpnia 2023r.

czytaj więcej

Superwizja

Aktualności, 17 sierpnia 2023

Od października 2022 roku, dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Superwizji Pracy Socjalnej uczestniczymy w projekcie Wsparcie rozwoju pracowników polskiego systemu pomocy społecznej. W ramach projektu zatrudnieni w naszym Ośrodku pracownicy socjalni, koordynatorzy pieczy zastępczej, asystenci rodziny oraz inne osoby działające na rzecz dobra dzieci, mogą korzystać z regularnej, grupowej superwizji prowadzonej przez certyfikowanych superwizorów pracy socjalnej. Projekt superwizyjno-szkoleniowy finansowany jest ze środków UNICEF. Głównym celem projektu jest zapewnienie profesjonalnej i efektywnej pomocy osobom, które w wyniku wojny w Ukrainie znalazły schronienie w naszym kraju.  Merytoryczne i superwizyjne wsparcie pracowników pomocy społecznej zwiększa szanse osób uciekających przed wojną (i ich dzieci) na pełniejszy dostęp do wysokiej jakości usług świadczonych przez nasz system.

 

Pracownicy służb społecznych na co dzień pracują z osobami wymagającymi szczególnego wsparcia, przez co często narażeni są na działanie czynników, które mogą wywoływać między innymi stres oraz wpływać na przeciążenie pracą. Jednocześnie wymaga się od nich pracy w oparciu o wysokie standardy metodyczne i etyczne. Superwizja pracy socjalnej ma na celu utrzymanie standardu pracy, a także efektywniejsze, bardziej profesjonalne i skuteczniejsze dostarczanie pomocy osobom i rodzinom. Stąd uczestnictwo w superwizji pracowników służb społecznych jest wyrazem profesjonalnego i odpowiedzialnego podejścia do pracy i osób którym udziela się pomocy.

 

czytaj więcej

Poszukujemy wykonawców do realizacji programu korekcyjno - edukacyjnego

Aktualności, 10 sierpnia 2023

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu poszukuje wykonawców do realizacji programu korekcyjno - edukacyjnego dla sprawców przemocy domowej. Oferty prosimy kierować na adres e-mail pcprlc@poczta.onety.pl

czytaj więcej

Powiatowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2023

Aktualności, 05 czerwca 2023
czytaj więcej

Aktualności

© 2018 PCPR W LUBLIŃCU
Projekt i wykonanie: Mirosław Włodarczyk