do góry

Aktualności
Już jest w powiecie lublinieckim! Koperta Życia!
Czwartek 12 lipca 2018
biała koperta na niebiskim tle, poniżej biały napis tu znajduje sie koperta życia oraz podane numery alarmowe 112 oraz 999
Powiat lubliniecki włączył się do projektu „Koperta Życia”.

Na czym to polega?

Jest to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety), która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz naklejki na drzwi lodówki, która informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki. Skąd pomysł lodówki? Bo znajduje się ona niemal w każdym domu i ze względu na spore rozmiary, łatwo ją zlokalizować.

Po co to wszystko?

Celem projektu  jest udzielenie sprawniejszej pomocy w przypadku zasłabnięcia osoby starszej, schorowanej, niepełnosprawnej czy samotnej. W razie wypadku, zasłabnięcia uniemożliwionego kontakt z właścicielem koperty, sąsiedzi, służby ratownicze, medyczne, policja, straż pożarna, straż miejska czy służby socjalne, mają szybki dostęp do podstawowych informacji . Dzięki przejrzystemu systemowi przechowywania dokumentacji medycznej udzielanie pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie także szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie chorego.

Po "Koperty Życia" można zgłaszać się do siedziby Starostwa Powiatowego w Lublińcu, pokój 21 lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu, przy ul. Sobieskiego 9.

Aneta Konieczny

 

Zdrowie mieszkańców Powiatu Lublinieckiego jest dla nas najważniejszą sprawą. Przekazujemy w Państwa ręce „Kopertę Życia” z formularzem, który po wypełnieniu zawierać będzie podstawowe informacje o stanie zdrowia, zażywanych lekach, ewentualnych uczuleniach. W przypadku zasłabnięcia Koperta ta pomoże służbom medycznym podjąć optymalne czynności ratunkowe. Mam nadzieję, że akcja „Koperta Życia” wzmocni Państwa poczucie bezpieczeństwa, a służbom medycznym ułatwi przeprowadzenie skutecznej  akcji ratunkowej.

Joachim Smyła
Starosta Lubliniecki

 

Zdrowie to najcenniejszy dar. Przekazując Państwu tę kopertę pomagamy zadbać o nie, szczególnie w trudnych i nagłych zachorowaniach. Dzięki Kopercie udzielenie Państwu pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie szansa na efektywne działania ratujące Państwa zdrowie i życie. Oprócz tej funkcji, najważniejszej, ratującej życie, „Koperta Życia” spełnia jeszcze jedną – budzi świadomość najbliższych seniora. Istotą tej inicjatywy jest zebranie w jednym miejscu bazy informacyjnej związanej ze stanem zdrowia. Warto zgromadzić w jednym miejscu wypisy ze szpitala, najnowsze badania, recepty, tak żeby w nagłej sytuacji każdy członek rodziny wiedział, że w tej Kopercie, w tym konkretnym miejscu, zebrane są najważniejsze dokumenty związane ze stanem zdrowia.

lek. med. Adam Konina
Radny Rady Powiatu w Lublińcu

 

O ludzkim życiu decydują czasami minuty! Zachęcamy do poświęcenia czasu i wypełnienia formularza zawartego w Kopercie. Dla ratowników medycznych  przyjeżdżających do osoby starszej, samotnej takie informacje, to nieoceniona pomoc. Do Kopert możecie Państwo włożyć również wyniki badań lekarskich, to w znaczący sposób ułatwi podejmowanie decyzji związanych z ratowaniem życia. Zachęcamy do włączenia się do akcji „Koperta Życia” nie tylko ludzi starszych, ale również osoby młodsze, chorujące na przewlekłe choroby.

lek. med. Lidia Mnich-Kościelna
Radna Rady Powiatu w Lublińcu

 

Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Lublińcu.
Powrót
Pliki do pobrania

Aktualności

© 2018 PCPR W LUBLIŃCU
Projekt i wykonanie: Mirosław Włodarczyk