do góry

Aktualności

Aktualności

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Aktualności, 30 maja 2023

 

 

Z okazji obchodzonego 30. maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

składamy wszystkim pełniącym tę trudną, ale ważną funkcję

życzenia siły, wytrwałości, zrozumienia i satysfakcji.

Liczymy na Waszą obecność na Rodzinnym Festynie "U Oblat"

w najbliższą sobotę.

                                                                                                                                                                                                                                          Dyrektor i Pracownicy

Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu

czytaj więcej

Festyn rodzinny "U Oblat"

Aktualności, 22 maja 2023

Zapraszamy na obchody Powiatowego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, które odbywać się będą podczas Festynu "U Oblat" w dniu 3 czerwca 2023 r.

czytaj więcej

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Aktualności, 31 marca 2023

W związku z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, Starostwo Powiatowe w Lublińcu zorganizowało konkurs plastyczny na plakat "Autyzm - by wiedzieć więcej". Na konkurs wpłynęło wiele bardzo ciekawych prac dając tym samy trudne zadanie Komisji Konkursowej.

Poniżej link do relacji z wręczenia nagród
https://www.lubliniec.starostwo.gov.pl/wreczono-nagrody-n5169.html

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, by propagować zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat autyzm i osób nim dotkniętych.

 

 

czytaj więcej

KOMUNIKAT w sprawie naboru wniosków w 2023 r. w ramach programu „Aktywny samorząd”

Aktualności, 01 marca 2023
czytaj więcej

Nieodpłatna pomoc prawna

Aktualności, 23 stycznia 2023

Szanowni Państwo,

podobnie jak w latach ubiegłych, w powiecie lublinieckim funkcjonują trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, wraz z filiami zlokalizowanymi w gminach na terenie powiatu, gdzie prawnicy udzielają porad osobistych lub telefonicznych każdej osobie, której nie stać na płatną pomoc prawną.
 
Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji należy umówić się telefonicznie pod nr: 530 119 072, mailowo: wso@lubliniec.starostwo.gov.pl lub online na stronie: https://zapisy-np.ms.gov.pl/ .
 
Wszelkie informacje nt. działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu lublinieckiego oraz wiele materiałów edukacyjnych z zakresu prawa znajdą Państwo w zakładce "nieodpłatna pomoc prawna" na stronie Starostwa Powiatowego. LINK: https://www.lubliniec.starostwo.gov.pl/nieodplatna-pomoc-prawna-r148.html
 
 
 

 

czytaj więcej

KOMUNIKAT w sprawie nowego Modułu w ramach „Kompleksowej rehabilitacji” dot. osób po kryzysach psychicznych

Aktualności, 18 listopada 2022

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu informuje o projekcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla osób, które z powodu wypadku lub choroby utraciły możliwość wykonywania obecnego zawodu, a są zainteresowane przystąpieniem do innej pracy, zgodnie z możliwościami oraz ambicjami. Moduł składa się z części: zawodowej, psychospołecznej i medycznej. Zapraszamy do udziału w projekcie.

czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Aktualności, 10 października 2022

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

         

Zdrowie psychicznie jest nieodłączną częścią zdrowia każdego człowieka: „to co uważamy za normę psychiczną, związane jest nie tylko z cechami osobowości jednostki, ale też z normami panującymi w danych środowiskach społecznych, kulturowych. Odstępstwo od normy psychicznej jest często odstępstwem od norm przyjętych przez dana społeczność. Ponadto normę psychiczną należy ujmować w relacjach dynamicznych, a nie stacjonarnych, biorąc pod uwagę, że chodzi tu m.in. o harmonijne zrównoważenie często sprzecznych tendencji wynikających z cech charakteru, temperamentu i popędów, a również czynności intelektualnych danego osobnika w celu osiągnięcia optymalnego zaspokojenia zarówno potrzeb osobniczych, jak i środowiskowych, w tym społecznych”. /Korzeniowski L., Pużyński S., „Encyklopedyczny słownik psychiatrii”/  

Intensywność czasów w jakim żyjemy wpływa na kondycje psychiczną w coraz większym stopniu.

Pandemia COVID-19 spowodowała globalny zdrowia psychicznego, generując krótko i długoterminowe stresy, co wpłynęło na zdrowie psychiczne milionów ludzi na świecie. Szacuje się, że wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wynosi ponad 25% w pierwszym roku pandemii. Jednocześnie usługi w zakresie zdrowia psychicznego zostały poważnie zakłócone, a luka w leczeniu chorób psychicznych zwiększyła się. Rosnące nierówności społeczne i gospodarcze, przedłużające się konflikty, przemoc i zagrożenia zdrowia publicznego dotykają całe populacje, zagrażając postępowi w kierunku poprawy dobrostanu.

Dlatego ważnym jest by wspierać, nie oceniać.

czytaj więcej

Poradnik na temat różnic między polskimi przepisami karnymi i wykroczeniowymi, a przepisami ukraińskimi

Aktualności, 16 sierpnia 2022

Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA stworzyło poradnik na temat różnic między polskimi przepisami karnymi i wykroczeniowymi, a przepisami ukraińskimi.

 

czytaj więcej

Aktualności

© 2018 PCPR W LUBLIŃCU
Projekt i wykonanie: Mirosław Włodarczyk