do góry
Wsparcie i dofinansowanie
dla osób niepełnosprawnych
Dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 511 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 926).

Rehabilitacja oznacza proces, którego celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym osiąganie i utrzymanie optymalnego poziomu funkcjonowania fizycznego, narządów zmysłów, intelektualnego, psychicznego i/lub społecznego. Do sprzętu rehabilitacyjnego można zaliczyć różnego rodzaju urządzenia, których wybór zależy od rodzaju niepełnosprawności i indywidualnych uwarunkowań psychofizycznych osób niepełnosprawnych, które będą korzystać z tego sprzętu.

Z dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego mogą korzystać:

  1. osoby niepełnosprawne, tj. te, które posiadają ważne orzeczenie o:
    • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub
    • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub
    • niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia,
    • stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998r.

    oraz osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

    • 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym;
    • 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
  2. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli:
    • prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
    •  udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł finansowania w wysokości nie objętej dofinansowaniem.

    Dofinansowanie ze środków PFRON nie przysługuje jeżeli:

    • wnioskodawca ma zaległości wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
    • w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku wnioskodawca był stroną umowy z PFRON, rozwiązaną z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.

Przyznanie dofinansowania następuje na pisemny wniosek złożony na odpowiednim formularzu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek może być złożony w każdym czasie, niezbędne jest podpisanie umowy przed dokonaniem zakupu.

Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 80% kosztów zakupu sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Przydatne linki:

https://www.pfron.org.pl/

Pliki do pobrania

DOFINANSOWANIE ZAOPATRZENIA W SPRZĘT REHABILITACYJNY

Aktualności

© 2018 PCPR W LUBLIŃCU
Projekt i wykonanie: Mirosław Włodarczyk