
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 926).
Przedmioty ortopedyczne to sprzęty niezbędne osobie niepełnosprawnej w przypadku trwałej niepełnosprawności, w okresie choroby lub usprawnienia leczniczego (są nimi np.: protezy, kule, wózki i inne).
Środki pomocnicze to takie środki, które ułatwiają w znacznym stopniu, bądź umożliwiają, funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym (są nimi np.: pomoce optyczne dla osób niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchomajtki, itp.).
Z dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą korzystać osoby niepełnosprawne, tj. te, które posiadają ważne orzeczenie o:
- zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub
- niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia,
- stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998r.
oraz osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym;
- 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
PAMIĘTAJ!
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane są na podstawie zlecenia wystawionego przez uprawnionego lekarza.
Przyznanie dofinansowania następuje na pisemny wniosek złożony, na odpowiednim formularzu, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek może być złożony w każdym czasie.
Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi:
- do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany;
- do 150 % sumy kwoty ustalonego limitu ceny, wyznaczonego przez NFZ oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
Przyznane dofinansowanie nie wymaga formy umowy.
Przydatne linki:
https://www.pfron.org.pl/